Nem kifejezetten receptblog az Édes Otthon, de ha már mostanában úgyis sokat főzünk, miért is ne osztanánk meg veletek néhány praktikát? Hideg, megfázós szezon van, így a húsleves most szinte állandó nálunk az étlapon. Éppen egy nagy adagot készítettünk marhából a napokban – a husihoz pedig a magyar ízlés szerint egy jó adag torma is dukál ugyebár :)
Néhány éve nem használunk lehetőség szerint semmilyen színezéket, mesterséges ízfokozót vagy tartósítószert tartalmazó alapanyagot, így a bolti termékek közül elég szűkös a választék – a legtöbb dolgot magunknak kell elkészíteni, így a reszelt, ecetes tormát is legtöbbször.
A torma amúgy is egy érdekes dolog – mind fűszer, mind pedig gyógynövényként számon tartjuk. Baktérium és vírusölő hatású; erős, csípős ízét (és könnyfakasztó illatát) pedig szerintem nem szükséges senkinek sem bemutatni. De mire is lesz szükségünk, ha magunk szeretnénk elkészíteni az ecetes tormát?
- kis befőttes üveg
- 10%-os ételecet
- víz
- cukor
- só
- friss tormagyökér
- papírzsepi/gázálarc/búvárszemüveg
Először készítsük el a salátalét a kis üvegben. Ízlés szerint 1,5-2 dl vízhez keverjünk 2 evőkanál ecetet, 1 púpos evőkanál kristálycukrot (mi barnacukrot használunk), egy kávéskanál sót. Keverjük el alaposan, amíg a cukor és a só teljesen fel nem oldódik. Kóstoljuk meg, és ízlés szerint fűszerezhetjük tovább – ha jónak ítéljük, tegyük hűtőbe.
Jöhet a könnycsatorna tisztítás, vagy a búvármaszk :) mossuk le, és hámozzuk meg a tormát, majd kislyukú reszelőn reszeljük le. Sokan trükköznek, és a tormát a hámozás után 1-2 órára fagyasztóba teszik, vagy búvárszemüvegben, esetleg szabadlevegőn végzik a reszelő műveletet, állítólag így nem csíp – de túl lehet élni a hagyományos módon is.
Ha nem szeretitek csípősen, akkor langyos vízben átöblíthetitek, csak jól nyomkodjátok ki utána – mi bírjuk, tehát ezt a lépést kihagyva kivesszük a hideg lét, és belekanalazzuk a reszeléket. Jó sok belefér az üvegbe, csak alaposan le kell nyomkodni. Jó tanács – ne szagoljatok közelről bele az üvegbe! Mehet is vissza állni a hűvösre.
A legjobb, ha egy éjszakát pihentetjük, hogy jobban összeérjenek az ízek fogyasztás előtt, de akár frissen is ki lehet próbálni. Imholni: