Már decemberben foglalkoztatni kezdett a süthető gyurma, elképesztően szuper ötleteket találtam a neten, amiket simán én is meg tudtam volna csinálni, ha éppen lett volna időm rá. Most, húsvét közeledtével viszont megint kedvet kaptam, és egész jól állok szabadidővel is. El is kezdtem kutakodni, és mit ne mondjak, dobtam majdnem egy hátast. Nincsen még gyerekünk, így nem igazán követtem, hogyan alakult a gyurma ára az elmúlt években, így mellbe vágott, hogy a legolcsóbb, amit találtam ilyen fajtából, 495 Ft volt (56g!!). Horror, ki kellett találni valamit :)
Olvastam sokat a hófehér porcelán gyurma készítéséről korábban, eljött hát az ideje. Erőt vettem magamon, és a házunkhoz közeli bioboltban beszereztem 500g étkezési szódabikarbónát (283 Ft) és 500g fehér kukoricakeményítőt (306 Ft).
A kincset érő recept:
1 egység szódabikarbóna
Fél egység kukoricakeményítő
Háromnegyed egység víz
Az egység attól függ, mennyi gyurmát szeretnél. Ha sok a kreatív kéz körülötted, lehet vödör is, én egy 2,5 dl-es csészét használtam.
Egy fazékba öntsd bele a komponenseket, és keverd teljesen csomómentesre a löttyöt. Szépen elegyedik, de folyamatos keverést fog igényelni, mert leragad. Gyújts alá, közepes lángon, kevergetve készül.
Tudni fogod ha jó, mert szépen összeáll, és már nem nagyon tudod keverni. Ha elkészültél, kapard folpak-ba, csomagold be, és hűtsd ki (sokan nedves konyharuha alá teszik, de a fóliás nekem bevált) Az edényt áztasd be, simán leoldódik róla a trutyi, nyugi.
Csak akkor kezdj hozzá a gyurmázáshoz, ha kihűlt az anyag. Először fóliástul gyúrtam át, majd kis gombócokra szedtem, és ezeket is eldolgoztam egyenként. Kis ételfestékkel most meg lehet bolondítani, de én megbántam :) hófehéren a legszebb! Ha mégis színezel a kölykök miatt, zselé vagy por állagú ételfestéket használj, az a legegyenletesebb!
Kezdődhet a móka :) a nyújtás során letapadhat a munkadarab kicsit, szórj alá kevés kukorica keményítőt, vagy dolgozz sütőpapíron. Nem szabad nagyon vékonyra nyújtani, mert akkor megrepedhet száradás közben. Így:
Szaggathatsz mindenféle mintát, csinálhatsz felakasztható díszeket, gyöngyöket a gyerekekkel, amikkel majd később is lefoglalhatod őket, gyertyatartókat, bármit - és lényegesen olcsóbb, mint a boltban beszerezhető gyurmák.
Ha elkészültek a munkák, a mértetük függvényében néhány nap alatt a radiátoron is megszáradnak, de légkeveréssel, 60-80 fokon néhány óra alatt magunk is elvégezhetjük a természet munkáját. A darabokat száradás után ki lehet festeni, de simán csak átlátszó lakkal is fedhetjük a tartósság miatt.
Nekem teafilter tartóra volr szükségem egyébként, mert a kedvenc poharamnak nincsen füle ;)
Ha tetszett a cikk, és minden hasonlóról első kézből szeretnél értesülni, csatlakozz facebook csoportunkhoz: http://Facebook.com/Edesotthonblog